Indietro

ⓘ Università de Pàdova




Università de Pàdova
                                     

ⓘ Università de Pàdova

L Università de Pàdova ła xe na de łe più famoxe università in Itàlia, e una de quełe piesè antiche del mondo, esendo stà fondà inte el 1222. Inte el 2003 la contava suparzó 65.000 studenti. Oviamente la se cata inte ła sità de Pàdova. Ła sede centrałe ła xe al Bo.

                                     

1. Profesori famoxi

  • Galileo Galilei el gà insegnà fixica tra el 1592 e el 1610 la "catedra" de Galilei la xe conservà oncora deso al Bo
  • Girolamo Fabrici dAcquapendente
  • Giovanbattista Morgagni
  • Francesco Zantedeschi
  • Antonio Vallisneri, che ha tegnù ła catedra de Medisina pratica e teorica tra el 1700 e el 1730
  • Anatomista Andreas Vesalius Andrea Vesalio
  • Concetto Marchesi
                                     

2. Facoltà

Luniversità la ofre na vasta sielta de lauree, ripartìe su trèdexe facoltà:

  • Farmacia
  • Medexina e Chirurgia
  • Economia
  • Scienze della Formaxión
  • Ingegneria
  • Scienze Statistiche
  • Agraria
  • Scienze Połitiche
  • Medicina Veterinaria
  • Sicołogia
  • Lettere e Fiłoxofia
  • Giurisprudenza
  • Scienze Matematiche Fisiche e Naturałi
                                     

3. Note

Coordinate xiografeghe:

  • Departemento de Mineralogia: 45°2443"N, 11°5242.50"E
  • Segreterie: 45°2436"N, 11°5336"E
  • Palazzo del Bò: 45°2424"N, 11°5238"E
  • Departemento de Chimica: 45°2435.50"N, 11°5302"E
  • Departementi de Geologia, Paleontologia: 45°2444"N, 11°5241.50"E
                                     
  • De Michelis Venesia, 26 de novenbre 1940 Venesia, 11 de majo 2019 el xe stà un pułìtego e academego itałian, deputà dal 1976 al 1994, ministro de
  • Casanova Venesia, 2 de apriłe 1725 Dux, odierna Duchcov, 4 de giugno 1798 xe stà un scritor, diplomatico e aventuriero vèneto. Resta de lu na produsion
  • Roma, 3 de setenbre 1947 xe un economista itałian. El xe el atuałe Presidente del Consejo italian. Presidente de la Banca de Italia, dopo de la Banca
  • settenbre 1956 xe un połitego itałian. El xe sta Presidente de ła rejòn Veneto, Ministro de łe pułiteghe agricołe, ałimentari e forestałi, e dei Beni e
  • Verona, 10 de apriłe 1980 xe un połitego itałian. Esponente de ła Lega Nord, dal 29 de marzo 2018 el ze uno dei quatro vicepresidenti de ła Camera dei

Anche gli utenti hanno cercato:

...